ЧОРБИ

Телешка чорба 300мл.
200 ден.
(телешко месо, фиде, златна мешавина, лепче)
Пилешка чорба 300мл.
200 ден.
(пилешко месо, фиде, златна мешавина, лепче)

САЛАТИ

Шопска салата 250гр.
180 ден.
(домат, краставица, сирење, маслинка)
Шопска салата 500гр.
360 ден.
(домат, краставица, сирење, маслинка)
Грчка салата 250гр.
180 ден.
(домат, краставица, кромид, сирење, маслинка)
Грчка салата 500гр.
360 ден.
(домат, краставица, кромид, сирење, маслинка)
Мешана салата 250гр.
160 ден.
(домат, краставица, зелка, марула, морков, маслинка)
Мешана салата 500гр.
320 ден.
(домат, краставица, зелка, марула, морков, маслинка)
Таратур салата 200гр.
200 ден.
(краставица, павлака)
Цезар салата 350гр.
250 ден.
(пилешко месо, марула, домат, краставица, кубети, пармезан)
Туна салата 350гр.
300 ден.
(туна, марула, домат, краставица, кромид, маслинка, лимон)
Кисела зелка салата 350гр.
200 ден.
(зелка)
Туршија салата 350гр.
160 ден.
(пиперка, гамба, корнишон, карфиол, кисела зелка)

ПОЈАДОК

Омлет со сирење 250гр.
200 ден.
(јајце, сирење, домат, лепче)
Омлет со кашкавал и шунка 250гр.
200 ден.
(јајце, шунка, кашкавал, домат, лепче)
Омлет со печурки 250гр.
200 ден.
(јајце, печурки, домат, лепче)
Континентален појадок 250гр.
200 ден.
(јајце, сирење, кашкава, шунка, маслинка, путер, мармалад, мед, лепче)

ЛАДНИ ПРЕДЈАДЕЊА

Овчо сирење 100гр.
200 ден.
(овчо сирење)
Роловано сирење 100гр.
220 ден.
(овчо сирење, сланина)
Биено сирење 100гр.
200 ден.
(биено сирење)
Овчи кашкавал 100гр.
250 ден.
(овчи кашкавал)
Маслинки 100гр.
150 ден.
(маслинки)
Ајвар 100гр.
180 ден.
(ајвар)
Лутеница 100гр.
180 ден.
(лутеница)
Тиквички со сирење 150гр.
180 ден.
(тиквичка, сирење)
Пиперка во павлака 150гр.
220 ден.
(пиперка, павлака)

ТОПЛИ ПРЕДЈАДЕЊA

Пирошка 200гр.
200 ден.
(пирошка со шунка или кашкавал)
Печурки 150гр.
220 ден.
(печурки -шампињони)
Помфрит 250гр.
250 ден.
(помфрит)
Помфрит со сирење 250гр.
350 ден.
(помфрит, сирење)
Похован кромид 150гр.
180 ден.
(похован кромид)

ГЛАВНИ ЈАДЕЊА

Плескавица 250гр.
260 ден.
(телешко месо, прилог: компир)
Шарска плескавица 250гр.
300 ден.
(телешко месо, кашкавал, прилог: компир)
Домашен колбас - жуле 250гр.
250 ден.
(домашен колбас- жуле, прилог: компир)
Свинско ребро 250гр.
350 ден.
(свинско месо, прилог: компир)
Свински увијач 250гр.
360 ден.
(свинско месо, прилог: компир)
Пилешки стек 250гр.
300 ден.
(пилешко месо, прилог: компир)
Стек "Конак" 250гр.
330 ден.
(пилешко месо, кашкавал, сланина прилог: компир)
Пилешки ражниќ 250гр.
280 ден.
(пилешко месо, прилог: компир)
Пилешки похован стек 250гр.
300 ден.
(пилешко месо, прилог: компир)
Пилешко во бел сос 250гр.
350 ден.
(пилешко месо, бел сос, прилог: компир)
Пилешко во кари сос 250гр.
350 ден.
(пилешко месо, кари сос, прилог: компир)
Пилешки батак 200гр.
260 ден.
(пилешко месо, прилог: компир)
Вешалица 250гр.
320 ден.
(свинско месо, прилог: компир)
Мускул во сос 250гр.
400 ден.
(телешко месо, прилог: компир)
Рамстек 250гр.
650 ден.
(телешко месо, прилог: компир)
Пастрмка 1 кг.
1200 ден.
(риба - пастрмка, прилог: компир)

ТЕСТЕНИНИ

Шпагети "Болоњезе" 250гр.
280 ден.
(шпагети, мелено месо, пармезан)
Шпагети "Карбонара" 250гр.
280 ден.
(шпагети, сланина, пармезан)
Тестенини со зеленчук 250гр.
300 ден.
(шпагети, тиквичка, домат, пиперка, кромид, морков)

ДАСКА

Млечна даска (две лица) 700гр.
1000 ден.
(сирење, похован кромид, кашкавал, зденка, крокети, маслинка)
Сувомесната даска (две лица) 600гр.
1100 ден.
(шунка, сланина, печеница, кулен, пршут, чајна кобасица)

ДОДАТОЦИ

Нафора со сирење 250гр.
100 ден.
(леб, сирење)
Леб 100гр.
30 ден.
(леб)
Кечап 50гр.
20 ден.
(кечап)
Мајонез 50гр.
20 ден.
(мајонез)
Сенф 50гр.
20 ден.
(сенф)
Пиперка (парче)
20 ден.
(печена пиперка)

ЈАДЕЊА ПО НАРАЧКА

Тава грав 400гр.
200 ден.
(грав)
Тава "Конак" (две лица) 700гр
900 ден.
(свинско каре, пилешки стек, колбас,мелено месо, тиквичка компиор, пиперка, кромид)
Тава "Селско месо" (две лица) 700гр.
800 ден.
(свинско каре, печурки, кашкавал, кромид, пиперка)

ПЕЧЕЊА

Свинско печење 1кг.
1400 ден.
(свинско месо, прилог: компир)
Јагнешко печење 1кг.
1600 ден.
(јагнешко месо, прилог: компир)
Врат во фурна 350гр.
400 ден.
(свинско месо, прилог: компир)
Ребро во фурна 350гр.
440 ден.
(свинско месо, прилог: компир)

АПЕТИСАНИ

Апетисани 150гр.
250 ден.
(лешник, бадем, фстак)

ДЕСЕРТИ

Сладолед 150гр.
150 ден.
(сладолед разни вкусови)
Палачинка 150гр.
150 ден.
(банана, крем, плазма, чоколадо)

ТОПЛИ НАПИТОЦИ

Еспресо
80 ден.
Макијато
100 ден.
Капучино
120 ден.
Нес – кафе
150 ден.
Чај
80 ден.
Чај со мед
100 ден.
Чај со рум
120 ден.
Топло чоколадо
120 ден.
Топло чоколадо со рум
150 ден.
Салеп
120 ден.
Салеп со рум
130 ден.

БЕЗАЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ

Кока кола 0,33l
100 ден.
Кока кола зеро 0,33l
100 ден.
Швепс 0,33l
100 ден.
Фанта 0,33l
100 ден.
Спрајт 0,33l
100 ден.
Тоник 0,33l
100 ден.
"Браво" – праска 0,25l
100 ден.
"Браво" – портокал 0,25l
100 ден.
"Браво" – јаболко 0,25l
100 ден.
"Браво" – мулти 0,25l
100 ден.
"Браво" – вишна 0,25l
100 ден.
"Браво" – јагода 0,25l
100 ден.
"Браво" – боровница 0,25l
100 ден.
Ладен чај 0,25l
100 ден.
Вода "Пелистерка" 0.5l
50 ден.
Цеден портокал 0.4
150 ден.
Лимонада 0.4l
150 ден.

АЛКОХОЛНИ ПИЈАЛОЦИ

Ракија – Жолта "Лозова" 0,4 dl
80 ден.
Домашна ракија 0,4 dl
70 ден.
Греана ракија 0,4 dl
70 ден.
Коњак "Badel" 0,4 dl
80 ден.
Водка "Vigor" 0,4 dl
80 ден.
Водка "Smirnoff" 0,4 dl
120 ден.
Водка "Finlandia" 0,4 dl
150 ден.
Џин "Sax" 0,4 dl
100 ден.
Узо "Tsantali" 0,4 dl
100 ден.
"Мастика" 0,4 dl
80 ден.
Текила 0,4 dl
60 ден.
Пелинковац "Badel" 0,4 dl
100 ден.
Рум "Badel" 0,4 dl
100 ден.
Рум "Captain Morgan" 0,4 dl
160 ден.
Шток 0,4 dl
150 ден.
Јегер 0,4 dl
150 ден.
Виски "Scotch" 0,4 dl
200 ден.
Виски "Red Label" 0,4 dl
200 ден.
Виски "J&B" 0,4 dl
200 ден.
Виски "Jack Daniels" 0,4 dl
300 ден.
Виски "Jamison" 0,4 dl
200 ден.

ПИВА

"Скопско" 0,33 dl
110 ден.
"Златен даб" 0,33 dl
110 ден.
"Amstel" 0,33 dl
150 ден.
"Tuborg" 0,33 dl
150 ден.
"Heineken" 0,33 dl
180 ден.

ВИНА

Вино "Tikves" T'ga za jug 0,2l
180 ден.
Вино "Tikves" T'ga za jug 0,75l
750 ден.
Вино "Tikves" Alexandria 0,2l
180 ден.
Вино "Tikves" Alexandria0,75l
750 ден.
Вино "Tikves" Cabarnet Suvignon 0,75l
1500 ден.
Вино "Tikves" Alexandria Cuvee 0,75l
1500 ден.